sobota 2. prosince 2017

Kapitola třicátá sedmá - Velké neštěstí

Velké neštěstí

Endy malinko zestárnul. Ale kdepák, šedivej čumáček to on neměl nikdy. „Věk nezastavíš...“ - dycky říkal. Poznal jsem to, už tak neudržel dech. Vždyť už mu bylo přes dvanáct. Taky rád polehnul se vyhřívat na sluníčku. A začal hůř vidět, a na to druhé oko ještě hůř.

Jednoho dne se stalo veliké neštěstí. Pobíháme a hrajeme si kousek pod lesem, hned co začínají ty nové domky. Ani jsem si nevšiml, Endy odběhl a najednou slyším velký psí pláč. Ženu se tam, a to jsem ještě neviděl, Endy prohnutej bolestí jak luk, motá se dokolečka a brečí a skučí, že to musí být slyšet až dolu do města. Už se tam také žene jeho Metreska. Opodál nějací lidi a boxerka. Ukázalo se, že ta kousla Endyho rovnou do oka, a ještě k tomu do toho lepšího.

Je to hrozné, vidět nejlepšího kamaráda v takové bolesti. Můj Páníček je z toho taky celý pryč, o Endyho Metresce ani nemluvě. Snažím se mu pomoct, olizuju ho, ale nic to nepomáhá. Ukazuje se, že ta fenka je vykastrovaná, a takový prej mají „hnutý hormony“ a od té doby se tak prý chová. Proč nemá náhubek, nebo není na vodítku, těžko říct. Metreska se tam s nima, celá rozčílená, dohaduje, po psím bych řekl...se s nima „štěká“ a hned, celá se třesoucí, volá mobilem Endyho Páníčka a rychle autem k panu doktorovi. Chudák Endy, takovej „tvrďák“ a celou dobu pláče a kvílí, jakou to má v tom oku bolest.

Dál už jsem u toho nebyl, ale pak jsem se to dozvěděl. Pan doktor dal prvně Endymu silnou injekci proti bolesti a pak mu to oko vyšetřil. Měl ho prokouslé, ale důležité bylo, jestli úplně celé nebo jenom dovnitř. V tom neštěstí má Endy štěstí, prokousnutá je rohovka až do sklivce, ale dál ne. Stejně to je hrozné a velké zranění. Říkal pan doktor, že se vůbec nediví a že to je prý moc bolestivé. A že prý skutečně některé vykastrované fenky se tak chovají. Tady o té z podlesí už také měl své reference, nebyla mu neznámá.

Několik dní pak musel Edny dvakrát denně, ráno a večer, k doktorovi. Rána se nakonec zhojila, ale s velkou jizvou a Endy na to oko, které bývalo „to lepší“, prakticky už nevidí, snad jen světlo, stín a tmu rozlišuje. Když jsme tak jednou společně na špacíru, tak jsem se to dozvěděl, Metreska vypráví: „A tak jsme jeli do Pardubic, tam je nejlepší psí oční doktor. To víš, tam má práce, tam ty koně, v tý „Velký pardubický“ mají oči pořád poraněný, při výcviku skrze keře jak jim šlehne proutek do oka, no a tak, dovedeš si to představit!“
¨
Povídá o tom dlouho. Byl moc přijemný, ten koňskej oční specialista. Vzal Endyho přednostně mimo pořadí. Endy ho prý v ordinaci na slovo poslouchal, jaký na něj měl vliv. Oko mu pečlivě prohlédl, úplně jak u lidskýho doktora, světýlkem mu tam svítil, zjistil co a jak, ještě trochu poradil, ale víc už s tím udělat nešlo. Jedině operace, to ano. „Ale víte...“ říkal Endyho páníčkům, „při tom jeho věku...a to víte, ty psi nemaj tu hygienu jako lidé, nějakou velkou záruku dát nemůžu. A jak říkám, při tom jeho věku, už to ani nedoporučuju!...to by bylo vyhozený, těch třicet tisíc.“

A od té doby už jsme nikdy spolu neběhali na volno, chodíme spolu na špacíry pořád hodně, ale Endy už jen na vodítku. Jen na zahradě, kde to zná, tam si může špacírovat svobodně, to ani jeden nepozná, že už skoro nevidí.